Ako prichádzajú revolucionári o ilúzie

Autor: Jakub Pristach | 20.11.2011 o 16:23 | Karma článku: 3,46 | Prečítané:  778x

Naozaj by ma zaujímalo, či som v tomto unikát, alebo to má viac ľudí, rovnako ako ja. Mám na mysli denné extrémne výkyvy nadšenia pre hocakú myšlienku, odhodlania, preháňania a idealizovania. Inak povedané, ráno sa budím ako Tolkien, do práce už dorazí Che Geuvara a práci mi už pripadá, že rozmýšľam mozgom Alice z krajiny zázrakov. Nasleduje odchod z práce. To už si pripadám ako akýkoľvek muž v stredných rokoch zažívajúci jednu z najsilnejších opíc vo svojom živote. Nasleduje isté obdobie triezvenia, po ktorom opäť nadobudnem istú duševnú rovnováhu a zmysel pre realitu. Tu už o mojom psychickom nastavení rozhodujú klasické premenné ako miera regenerácie, hodnoty rôznych látok v tele, stupeň sexuálnej satisfakcie, prostredie, atď.

Iste, môžem byť šťastný, že to takto mávam. Pomáha mi to udržiavať moju fantáziu pri živote, čo je mimochodom základ k zachovaniu si môjho snu o tom, že niekedy dokážem napísať dobrú knihu, ale tiež to radikálne zhoršuje moju schopnosť sa správne rozhodovať.

Ako všetci vieme, súčasťou schémy tohto týždňa bol 17. november. Tento rok som veľmi rozmýšľal nad tým, čo sa stalo, čo sa deje a ako to vlastne všetko dopadlo. V súvislosti s udalosťami posledných mesiacov je vo mne morbídne rozčarovanie nad profesiou politika v tejto krajine. Aby som písal zrozumiteľnejšie, zhrniem to takto: v kontexte histórie slobodnej slovenskej republiky som stratil nádej a aj ten najmenší zostatok dôvery v celú oblasť našej štátnej moci. Opäť som sa vrátil k trýznivej otázke rokov 2006 - 2010 : Je na čase odísť preč a zanechať tu všetko svojmu osudu?

Toto všetko ale v piatok doobeda dostali do rúk Alica, Tolkien a Che Geuvara v mojej hlave. Tu sa začína ozajstná sranda. Alica dodala odhodlanie a naivitu, Tolkien namnožil účastníkov akcie „Obsadenie parlamentu" na hrdú, odvážnu armádu Gondoru a mladíka so zubnými kefkami v parlamente premenil snáď aj na nezastaviteľnú rohirinskú tažko-obrnenú jazdu (kavalériu). Všetko bolo pripravené aby Che Geuvara pristúpil k mapám, porozkladaným po stole a začal plánovať revolúciu.

Plán na seba nedal dlho čakať. Ako nepriateľ, bola stanovená kompletne a bez výnimky celá politická scéna. Jedno kto čo urobil, čo ukradol, čím prispel. Všetci do jedného sú súčasťou jasne ohraničenej skupiny ľudí, ktorá túto krajinu ťahá ku dnu. Nerád som použil tento princíp kolektívnej viny, ale je potrebné byť jednotný a nech už sú naši občania voliči kohokoľvek z nich, tak sa aj tak všetci zhodneme na tom, že ako celok nestoja za nič. Je treba ich odstaviť od korýt! Všetkých!

Počítal som stým, že bude treba zachovať istý morálny kodex, resp. stanoviť pravidlá a držať sa ich po celú dobu trvania akcie. Žiadne konkrétne mená, strany, vlády len presné fakty o tom ako túto krajinu ničili a rozkrádali. My predsa nemáme byť ako oni a nechať sa nalákať do ich odporných diskusií a hier, ale máme prísť s jasným a pravdivým, neotrasiteľným stanoviskom, že sme s nimi dlhodobo nespokojný a že si svoju prácu nezaslúžia. Prísť a dať im výpoveď!

Samotný akt si prestavujem ako demonštráciu v Bratislave. Obrovskú akciu ozdobenú transparentmi s informáciami, faktami o zle čo napáchali na nás občanoch. Ľudia by všade postávali s občerstvením a diskutovali, rozširovali povedomie o nastolených otázkach. Program a príhovory by museli byť zamerané na vzájomnú spolupatričnosť a túžbu po lepšej budúcnosti, v ktorej nám ich činy bránia a nie na nejakú hlúpu nenávisť. Skrátka inteligentný odpor.

Tu nastáva chvíľa, kedy bude treba urobiť ďalší krok a zozbierať dostatok podpisov na vypísanie referenda, v ktorom sa občania vyjadria k potrebným otázkam. Samozrejme že nie som dostatočne kvalifikovaný na to, aby som si myslel, že ich môžem vymyslieť ja, ale pre pracovnú verziu som si predsa len nejaké pripravil: Súhlasíte s tým, aby terajšiu vládu na x rokov vystriedala vo funkcií vláda skutočných odborníkov, tzv. úradnícka vláda? Súhlasíte s tým, aby boli ustanovené komisie odborníkov slovenského pôvodu, na účel preskúmania celého vládneho aparátu za účelom nájdenia chýb a odhaľovania v minulosti realizovaných podvodov? Súhlasíte s tým, aby boli v mene slovenských občanov k všetkým aktivitám prizvaný zahraničný odborníci z krajín s nízkou úrovňou korupcie?

Trebalo by to sformulovať lepšie, ale chcem sa pristaviť pri tom prizvaní „zahraničných odborníkov". Chcel by som, aby sme sa ako krajina obrátili o odbornú pomoc pri reformách a vykoreňovaní korupcie na krajiny, ktoré dokázali, že to vedia. Ja mám takúto predstavu o celej Škandinávii, Kanade, Austrálií a napr. Švajčiarsku. Myslím (myslel som) si, že by bolo pre nich cťou nám pomôcť. Každopádne považujem túto otázku za kľúčovú pre to, aby to celé čo sa tu snažím načrtnúť, malo zmysel a prebehlo maximálne efektívne.

Samozrejme všetkému musí predchádzať celospoločenská diskusia, ktorú treba začať napr. besedami na vysokých školách. Tu zapracovala Alica a ja som uveril v plné sály nadšených študentov pripravených si svojim rozumným odporom vybojovať lepšiu budúcnosť. Presvedčil som sám seba, že ľudia by mohli kade tade diskutovať o tom, čo nás všetkých spája a nie rozdeľuje.

Reálne myslenie mi, ale vzalo všetky ilúzie. Teraz má celé moje piatkové nadšenie podobu len tohto článku. Snívam, ale o tom, že si ho prečíta veľa nadšených ľudí, ktorí pochopia čo chcem povedať. Bolo by krásne, keby sa veci začali hýbať. Moje poobedia, ale príliš nádeje nemajú a tak v mysli blúdim po mape sveta a so slovníkom v ruke balím kufre.

 

Namiesto poslednej bodky by som najradšej dal slzu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

SNS skúšajú posunúť slovenské "zvyklosti", doplatia na svoju nenažranosť

Peniaze na vedu sa na Slovensku rozdeľujú hlboko pod úrovňou civilizovaného sveta.

KOMENTÁRE

Počet superstarostov sa zvýšil o sto percent

Raslavický starosta je nový Vlado Ledecký.

KOMENTÁRE

Kam sa podelo Učiace sa Slovensko? Danka to netrápi

Kde je tá najväčšia reforma školstva z dielne Plavčana?


Už ste čítali?